Uzay Terapi

Uzay terapisi temelde astronotların uzayda giydiği özel giysilerden ve uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen alternatif, pediatrik bir fizyoterapi yöntemidir. En önemli parçası ortostatik terapi elbisesi THERASUIT’dir. THERASUIT giyilebilir ortezin adıdır.

Fizyoterapi biliminin en temel taşlarından birisi; zayıf kasın yer çekimi kuvvetine karşı koymadaki başarısızlığıdır. Bu gerçekten hareketle hazırlanan uzay terapi ünitesi ve bu ünitenin kullanımı sağlayan yan ürünlerle sağlanan egzersiz ve terapi çalışmaları ile uzvu yer çekimine karşı koruyamayan ekstremite tamamen askıda tutularak ve ağırlık kuvveti ortadan kaldırılarak hasta harekete başlatılabilir.

Kollar, bacak ve gövdenin kontrol ve hareketini uzay terapi sayesinde kontrol edebilen bireyler, bu sayede aktif egzersizlerle kuvvet ve kontrolünü artırabilir. Diğer yandan yine uzay terapi sayesinde dik durabilen, ayaklarına basıp yük aktarabilen bireyin kas kuvveti, dengesi, vücut oryantasyonu ve özgüveni gelişir. 

Merkezimizde 2017 yılından beri uzay terapi, alanında uzman deneyimli fizyoterapistlerce uygulanmaktadır. Çocuklar birlikte anne-babanın seansa katılarak gözlem yapmaları ve ev programı hakkında deneyim kazanmalarına olanak sağlanmaktadır.

Rehberlik ve Araştırma Merkezinden Eğitim raporu olan bireyler, herhangi bir ücret ödenmeden kurumumuzun özel eğitim hizmetlerinden yararlanabilmektedir.